City of Mist (nebo Město mlhy, jestli se někdy konečně dočkáme oznámeného českého vydání) je bezesporu moje nejoblíbenější RPG. Ať už pro své mechanismy, zasazení nebo to, jak jsou celé příručky chytře napsané a pro hráče i vypravěče přednášejí cenné rady o tom, jak se taky dají stolní RPG hrát a jak u nich přemýšlet. I proto jsem s napětím čekal na to, až se mi do rukou dostane volné pokračování Legend in the Mist.
RPG, které je sice od stejného autora Amita Moshe ze studia Son of Oak, ale ze superhrdinského noiru se podíváme do rustikální fantasy. Navíc je celá hra poháněná novým Mist enginem (pokud neznáte, podívejte se do našeho článku o systémech), který dělá v mechanismech celkem dost změn.
V neposlední a zcela osobní rovině je fantasy jedním z mých nejméně oblíbených žánrů. Pak jsem ale otevřel playtestovou verzi základní příručky s označením 1.0 a četl a četl a četl, aby se mi v hlavě usídlila myšlenka, kterou jsem si pak ověřil skutečným hraním. Uvolněte trůn, nový král stolních RPG je tu!
Malí velcí hrdinové
Základem vaší postavy je opět téma, které v sobě má několik štítků určujících vaše přednosti. Opět je kostkám jedno, zda držíte dýku nebo sesíláte kouzlo ohnivé magie. Jak to ale neřeší kostky, řeší to samotný příběh a další štítky, které tím budete vytvářet nebo i plocha, kterou zasáhnete.
zdroj:
Son of Oak Game Studio
Vaše témata mají své slabiny, a proto takový ohnivý mág může mít problém se sesíláním, když kolem řádí silný déšť. Když se teď podíváte zpět na poslední věty, slova kurzívou jsou přesně ta, která budete mít v listině postavy. Nebo taky ne, protože další věc, co zůstává, je, že si můžete vytvořit naprosto jakoukoliv postavu chcete a tím myslím naprosto jakoukoliv.
Legend in the Mist pracuje znovu s tím, že se důležitou součástí vašich schopností mohou stát blízcí, výcvik, minulost nebo samozřejmě i magie. Elegantně řeší i váš původ. Netřeba bonusy pro elfa, trpaslíka nebo cokoliv jiného, stačí si vzít téma, které pokryje cokoliv od hobita po draka. První důležitá změna je, že už nemusíte přemýšlet nad dělením obyčejných a mytických témat.
Namísto toho tu máte původ, dobrodružství a velikost, které můžete libovolně míchat a rámcově určují sílu. Témata už se často nepojí ke konkrétním typům. Ve starém City of Mist byl třeba takový relic mytické téma a tečka. Legend in the Mist vás relic nechá vytvořit jako téma původu, dobrodružství i vaší velikosti.
Znovu, ale mnohem lépe
Podívejme se na to prakticky a dostaňme se tím k mechanismu, jenž na novém systému úplně zbožňuju. Pokud jste hráli původní hru, víte, že se vaše témata vyvíjela přes řešení záhad vašeho božského původu nebo držení identity toho lidského a nutno říct, že ten systém mi nikdy nepřirostl úplně k srdci. Hlavně i hráči na něj často zapomínali a uměl být, hlavně při řešení záhady mytosu, poněkud nejasný. Teď tu máme jednotlivé úkoly a já mám za ně chuť poslat tvůrcům kytku s bonboniérou.
Všechna témata mají teď svůj úkol. Jak jím postupujete, dostáváte do nich body a časem se vylepší. Když úkol dokončíte, změní se většinou úplně a tady přichází do hry i měnění druhů témat. Dejme tomu, že jste si vybrali téma relic, které se točí kolem předmětů. Téma původu pojmenujete „Meč předků“ a vytvoříte úkol „Kdo byli mí předci?“. Samozřejmě bude ten meč třeba skvěle vyvážený, zbroj probíjející a varující před nebezpečím.
Na svých cestách zjistíte, že pocházíte z rodu, který chránil svět před temnotou a díky tomu odemknete jeho skrytou sílu. Vaše téma se změní – je to dobrodružství a jmenuje se „Meč světla“ a je varujícím před nebezpečím, s ohnivou čepelí a umí pálit paprsky světla. K tomu má úkol „Najít temného lorda, co zabil moji rodinu“. No a co když ho najdete, třeba i porazíte nebo cokoliv dalšího? Zjistíte, co se stalo a získáte k meči i zbroj ochránce a opět změníte téma...
Samozřejmě nemusíte témata transformovat vždy na teoreticky silnější. I „Drak“ může přijít o svou moc a přijmout téma „Pocestný“. „Princ elfů“ může zradit svůj lid, aby byl „Elfí vyhnanec“. Milý čtenáři, to, co tu popisuji, je za mě naprostý vrchol toho, co snad můžou RPG pravidla udělat tak, aby mechanismy společně s příběhem tvořily něco unikátního a přímo podpořily kreativitu vašeho vyprávění v nejlepší možné podobě.
Další a další vylepšení
Navíc tentokrát máte i svůj batoh ukrývající předměty, které můžete využít jako další štítky. Máte i vztahy v družině, které se zařadily mezi další skvělou změnu od doby City of Mist. Tam se totiž počítalo s relativně volnou veličinou help a hurt. Teď má každý člen svůj vlastní štítek, který si k ostatním nalepíte přesně podle svých představ. Kamarád, milenec, otrava, nevěřím mu, nebo prostě cokoliv vás napadne.
První výhoda je pro samotného hráče, kterému stačí jediný pohled na papír a je mu jasné, jak s dalším hráčem jednat. Druhá je, že všechny tyhle štítky můžete měnit při každém odpočinku a hra vás tím nutí zhodnotit, jak jste s kým vycházeli a jak na postavu dál působíte. Skvělé je i to, že díky tomu nemusí jít o dlouhodobé věci.
Viděli jste někoho, jak se koupe u jezera, klidně se do něj na chvíli zakoukejte. Je to jen na vás. Protože to, jaké vy máte vazby na ostatní, nemá vůbec nic společného s tím, jaké mají naopak oni na vás, a i to vytváří skvělé momenty.
Samotnou kapitolu (jak v příručce, tak ve hře) tvoří magie. Sami si určujete, zda jste závislí třeba na maně, ingrediencích nebo jiných zdrojích síly. Můžete si vymyslet zase úplně cokoliv od druidů přes někoho, kdo nezvládá plně kontrolovat moc a jeho kouzla jsou náhodná až po nekromanty.
Kniha světa ještě není k dispozici, ale jedno už je jasné teď – i když se Legend in the Mist prezentuje jako rustikální fantasy, stejně tak dobře bude sloužit v epickém, temném nebo jakémkoliv jiném prostředí. Navíc nejde jen o to, že pravidla jsou univerzální, ale i o to, že jsou napsaná tak, aby vlastní reálie přímo pomáhala budovat. Jak to platí i u City of Mist, tyto knihy by si měl přečíst každý, kdo chce dobré typy na to, jak tvořit samotné příběhy nebo reálie vlastního světa.
Hráčům vstříc
Z předchozího textu jste mohli pochopit, že hra se snaží být přístupnější. Mechanismy jsou jasnější a méně kryptické, což platí i o soubojích. Jednotliví protivníci mají mnohem propracovanější statistiky, včetně nápadů na částečný úspěch hodu, nebo dokonce neúspěch. Hlavní rozdíl je i v tom, že se ještě mnohem víc pracuje s pozitivními a negativními štítky, jako jsou různé zbroje nebo speciální vlastnosti.
Nově už k poražení nepřítele nejde vždy o to udělit status o síle pět. Někteří protivníci potřebují méně a mají jasně uvedené, jak jsou schopní odolávat zranění i psychickému nátlaku a dalším útokům. Celkové souboje jsou díky tomu mnohem snáz uchopitelné a pro hráče klasických RPG dávají větší smysl než původní systém, který vlastně nedělil míru souboje od klasického vyprávění.
S tím se pojí další důležitý herní systém – zmizely moves. Už je jedno, zda vyšetřujete, bojujete či pronásledujete. Hra se k tomu staví mechanicky velice podobně a výběr toho, co můžete dělat se silou, jež vyplývá z úspěchu, je teď univerzální a nutno říct, že to funguje opět na výbornou a pro hráče to odjímá nutnost přemýšlet, jak to, co chtějí udělat, napasovat na pravidla.
Samotná příručka pak obsahuje rozsáhlý katalog prostředí a nepřátel. Kromě toho i navrhuje zajímavé události, co vás v nich může potkat a ukazují, jak je v systému řešit a pokrývá vše od lesů a hor přes podvodní průzkum až po bitevní pole nebo démonické dimenze.
Osobně jsem si stránky hned vytiskl, protože stačí kouknout a inspirace na padající mosty, laviny, bouřky a tunu dalšího je na světě. Hlavně se ale opět jedná o zábavné, narativní prvky a ne jen o seznam modifikátorů obtížnosti, jak to bývá často v pravidlech zvykem.
Z celé příručky prostě dýchá snaha dát hráčům všechny prostředky, jak si hru užít jasně a srozumitelně. Ostatně celý úvod tvoří komiksové vysvětlení herních systémů, kdy v krátkém příběhu sledujete, jak na co házet a jak pracovat s mechanismy a opět je to jeden z nejlepších úvodů pravidel, jaký jsem kdy četl.
zdroj:
Son of Oak Game Studio
Tohle bude bomba!
Nesnažím se ani říct, že hru vyhlížím s očekáváním. Legend in the Mist jsou pro mě už teď jasnou hrou roku. Vlastně nejlepším RPG, které jsem kdy četl i hrál. Umně bere všechny drobné nedostatky předchozích děl studia a tvoří něco, co si troufám nazvat ultimátním systémem.
Jasně, pokud chcete řešit hlavně čísla, potřebujete optimalizovat svůj build do poslední řádky nebo chcete, aby souboje byly o políčkách, kostkách a pravítkách, Legend in the Mist vám nenabídne to, co hledáte. Pokud ale chcete volnost, kreativitu, příběh a smysluplný vývoj osobnosti vašich postav napříč příběhem, nehledejte dál.
Právě Legend in the Mist vám ukáže, jak může RPG fungovat, když jdou mechanismy ruku v ruce s fantasií a vyprávěním bez zadrhávání. Troufám si navíc říct, že vás tahle pravidla i budou učit, jak stavět příběh, posouvat ho a gradovat, protože právě k tomu slouží spousta systémů.
zdroj:
Son of Oak Game Studio
Nemluvě o tom, že vaše postava se může vyvíjet téměř donekonečna právě proto, že nejde jen o zkušenosti a získávání lepší výbavy, ale i její příběh můžete psát spolu se hrou včetně jejích vzestupů, pádů, lásek, nenávistí v sáze, která vůbec nemusí skončit.
Z původní jedné knihy se nakonec pří vývoji staly dvě rozdělené na knihu pro vypravěče a hráče. K tomu ještě přibude kniha světa, která jako jediná není k dispozici a začíná se na ní teprve pracovat. Obě tyto rozhodnutí vedou k tomu, že hra nevyjde tento rok ale až začátkem toho příštího, ale víte co, na dobré věci se vyplatí počkat!