Nejúspěšnější RPG v historii Kickstarteru adaptuje Avatara a Legends of Korra. Konečně si ho můžete koupit
Novinka zdroj: Magpie Games

Nejúspěšnější RPG v historii Kickstarteru adaptuje Avatara a Legends of Korra. Konečně si ho můžete koupit

8. 3. 2023 14:18 | RPG | autor: Michal Krupička |

Animovaný seriál Avatar začal na Nickelodeonu vycházet už roku 2005. Skončil roku 2008 po třech sezónách, které vyprávěly příběh Aanga a jeho společníků ve světě inspirovaném čínskými bojovými uměními. Ve světě rozděleném mezi čtyři kontinenty, národy a živly. Stal se z něj fenomén. Jeho příběhy pokračují v komiksovém formátu dodnes, vzniklo i pokračování The Legend of Korra, které z minisérie přerostlo ve čtyři řady seriálu. Dokonce tu je i hraný film, o jehož kvalitách se raději moc nemluví.

Avatar ukázal západnímu publiku cestu k východnímu Anime, se kterým si ho jde lehce splést. To je ostatně jednou z jeho největších inspirací. A odvyprávěl příběh, který se nebál ani dospělých témat, jako jsou válečné zločiny nebo genocida. A teď vyšla oficiální příručka pro RPG s názvem Avatar Legends: The Roleplaying Game.

Na Kickstarteru vybrala neuvěřitelných 9,5 milionu dolarů, tedy 213 milionů korun, což jí z hlediska nejúspěšnějších kampaní v celé historii platformy řadí na 11. příčku. Její tvůrce pro pravidla vybral skvělý systém Powered by the Apocalypse (pokud neznáte, stačí poděkovat Pavlovi za jeho články o systémech). V lednu 2023 roku byly odeslané fyzické kopie knih pro backery a teď je otevřený nákup knih pro všechny třeba na oficiálních stránkách vydavatelství Magpie Games.

Nutno zmínit, že pravidla jsou koncipovaná tak, aby šla hrát v jakémkoliv období. Je jedno, zda se chcete vydat do minulosti před původním seriálem, případně o sedmdesát let později do éry Legends of Korra nebo si vymyslet období úplně vlastní. Stačí si vytvořit postavu a vzhůru do příběhu. Celá tvorba je příjemně volná a kreativní, jak už tomu ostatně u her vycházejících z PbtA bývá.

Avatar Legends The Roleplaying Game zdroj: Magpie Games

Vyberete si jeden ze základních archetypů jako je Strážce, Kladivo nebo Odvážlivec. To vám dá základní pohyby vaší postavy a také hodnoty pro balanc. Ten představuje jakýsi jin a jang postavy. Třeba odvážlivec balancuje mezi loajalitou a sebevědomím, ale strážce mezi samostatností a důvěrou. K tomu přijde i základní bojová technika a statistiky. Ty jsou tu celkem čtyři: kreativita, soustředění, harmonie a vášeň. Pak vám pravidla položí řadu otázek, které dohromady vytvoří vašeho avatara (který tedy není Avatar, ale víte, jak to myslím).

Jak už jistě víte, hry PbtA jsou závislé hlavně na výpravě a hraní role. Vymýšlíte, jak vyprávět co nejlepší a nejepičtější příběh a hra vám k tomu nabízí všechny možné vychytávky. Třeba v Avatar Legends vaše postavy a oponenti v boji táhnou naráz. Vypravěč skrytě vybere akce pro NPC a hráči zvolí svoje. Pak se v duchu pořádné bitky odhalí vše naráz a vyhodnotí.

Místo klasických ztrát na bodech zdraví se tu rozdávají statusy jako vyděšený, rozzuřený nebo nejistý. Ty víc než modřiny přinášejí kromě postihů i efekt na samotné hraní vaší postavy, což je samo o sobě skvělé. Kromě toho vaše postavy nesou i zlozvyky, kterých je celá řada. Můžete být kleptoman, vandal, ale i třeba člověk s tendencí urážet nebezpečné lidi. Všechno dokáže ve hře kouzelně zatopit.

Je nutno říct, že samotná příručka vypadá moc hezky. Navíc ji jde koupit i v lesklých speciálních deskách. Druhá kniha, která v rámci kampaně vyšla, je pak Wan Shi Tong's Adventure Guide. Ta se zabírá věcí jedinou, tedy příběhy a dobrodružstvími, na které vás může vypravěč poslat. Navíc vychází i další věci, které můžou nadchnout nejen hráče RPG, ale i fanoušky samotného seriálu. Třeba látková mapa, speciální kostky nebo váčky na ně. Hráči si zase mohou pořídit stylové deníky nebo balík karet, který pokrývá bojové akce pro zpřehlednění soubojů.

Není se čemu divit, že Avatar ovládl svět. Stejně tak jde pochopit, proč tahle velká značka ve své kampani překonala všechny ostatní kampaně RPG na Kickstarteru. Pravidla jsou kreativní, hravá a vypadají zábavně. Rozhodně nedělají své předloze ostudu. Pokud máte rádi seriál nebo alespoň čínská bojová umění a mytologii, rozhodně nesáhnete vedle.

Nejnovější články