Pergola – recenze krásné rodinné zahrádky plné života
Recenze zdroj: Vlastní foto autora

Pergola – recenze krásné rodinné zahrádky plné života

Název:
Pergola
Počet hráčů:
1-4
Herní doba:
45-60 min.
Čeština:
ano
Věk:
10+
Detail hry

2. 7. 2025 17:00 | Deskovky | autor: Radek Rath Malý |

Letní pohodu si je možné zpříjemnit hraním Pergoly na zahradě. Čas jarního zakládání zahrádek je již ten tam, nicméně v této hře už vše pěkně roste, bují, hmyz se třepotá, voda teče, žába skáče a dojde i na stáčení medu! Pokud vám tedy nebude v novince od Rebelu chybět, že vás po K2 nebude honit vetřelec, můžete si zazahradničit v české lokalizované verzi díky tuzemské sekci Asmodee. A pokud se vám líbila minimalistická Flóra pro dva, vězte, že zde se pěstuje opravdu ve velkém.

Autory hry jsou Michał Gołąb Gołębiowski (Horror on the Orient Express) a Przemek Wojtkowiak (Kroniky Avelu), ilustrace stvořila Karolina Kijak (Na louce). A v krabici se toho skrývá opravdu hodně – několik plat kartonu, insert na míru a dřevěné žetony berušek, včel, motýlů a vážek. Až se s tím vším seznámíte a komponenty roztřídíte, vydáte se sbírat, pěstovat a přesouvat. Kdo svým zahradničením získá nejvíce bodů, obdrží gratulace od soupeřících kozlů.

Co se najde na zahradě

Ústřední herní prostor je tvořený insertem se společnou zásobou žetonů a deskou jezírka pro vážky a žáby, destičkou listí, držákem na nářadí a destičkou akcí, nad níž jsou vždy vyložené čtyři kusy nářadí. Hráčův prostor tvoří jeho prázdná trojdílná deska pergoly, zahrady a vodní kaskády, dále pak přehledová bodovací destička a květináč.

Každý hráč během partie odehraje patnáct tahů a základním principem je zde párování akcí se zdroji. Nad destičkou nářadí s akcemi jsou postupně vykládané nástroje se zdroji, z nichž si vyberete kus nářadí a obdržíte zobrazené rostliny či zvířata. Rostliny položíte na svou zahradu dle příslušných pravidel, zvířata přiřadíte k rostlinám či je necháte poletovat po zahradě. Pak už jen provedete akci a následně posunete v nabídce nářadí a nabídku doplníte. Pointou je vhodně kombinovat zvířata a rostliny či je umět včas přesunout z místa na místo pro lepší bodování.

Pergola zdroj: Vlastní foto autora

Zmíněné akce jsou čtyř druhů – třepotání hmyzu, let ptáka a listí, stékání vody a skok žáby. Třepotání hmyzu vám dá možnost pohnout se dvěma hmyzy kdekoliv v zahradě. Let ptáka a listí vám umožní vybrat si list a dát ho na svou ptačí budku. List si vybíráte podle barvy pro bodování, ale i podle zobrazeného hmyzu, neboť jeden jeho kus opět přidáte do své zahrady.

Skok žáby vašemu obojživelníkovi umožní v jezírku přeskočit na sousední leknín a buď vám do zahrady získá dalšího řadového hmyzáka, nebo vážku. Ta vám přinese nějaké ty body na konci hry, ale pro její získání žábou musíte nejprve splnit podmínku na vážce (přítomnost 4 kusů zobrazené rostliny ve vaší zahradě). Nakonec při stékání vody posunete jednu ze svých dvou kapek o jednu pozici níž po kaskádě.

Tohle s tímhle dělá tohle

K čemu je tolik hmyzu a rostlin vlastně dobrých? Čili, jak se to vše kombinuje a boduje? Žluté, červené a modré topolovky kombinujete do různobarevných horizontálních sad, které stavíte nad sebe a čím výš doletí motýli, tím více bodů za ně získáte. Z magnolií přímo tvoříte svou vícepatrovou rostlinu a vyšší patra víc vynáší. A čím více berušek máte v patře, tím více bodů za každou z nich dostanete.

Pergola zdroj: Vlastní foto autora

Modrý a růžový pryskyřník je dobré pěstovat po párech, kde párujete i listy levandulí. Mezi ně vkládáte jednobodové malé vážky nebo květy levandule. Levandule a pryskyřníky vám mohou přihrát body za přítomné včely, ale pouze tehdy, když jsou v květu obsazené všechny pozice. A středně velké a obří vážky na jezírku? Přináší po třech a pěti bodech a jen si je dáte do zahrady (tematičnost se tu nekoná, žába je nežere...).

A pak tu jsou ještě lampiony a sklenice medu. Lampiony vám jako jednorázová volná akce vylepšují základní akce či s nimi spojené úkony. A sklenice? Když do zahrady přilákáte dostatek včel, můžete si naplnit až tři sklenice medem. Díky naplněným sklenicím dle svého výběru v závěru partie získáte – světe div se – další body.

Krása, jednoduchost i zahlcení

Pergola je krásně barevná hra s jednoduchými akcemi. Mozek se vám tu vážně neuvaří, když jen párujete a pak se radujete z neustálého odměňování. Pořád vám něco roste před očima, zahrada se plní květinami a zvířaty a vy cítíte teplo na duši. Nebo že by tu bylo něco zapeklitého, z čeho by se vážně mozek nastartoval? Z hlediska herního i z hlediska bodování je vše zcela zřejmé, partie je pohodová a užijí si ji i ti, kteří nakonec nevyhrají.

Přehled o mnohafrontovém skóre pomáhá dokumentovat v závěru partie útlý bloček. Ovšem během partie si přehled o bodech pro poměrně složité bodování nedržíte. A u soupeřů už vůbec ne. Víte, co k sobě patří za kytky a zvířata, ale kolik to přesně hodí... A hráčská interakce tu v podstatě neexistuje – jen můžete soupeři z nabídky sebrat tu kombinaci, kterou chtěl on, rozhodit mu spárování v nabídce, sebrat dostupný jednobodový list v barvě nebo žábou sežrat hodnotnější vážku dříve a blíže.

Pozitivně mě zaujalo, že u vodní kaskády vedou k bonusovým políčkům různě dlouhé cesty. Nejprve si řeknete, proč by někdo šel kratší cestou a připravil se o možnost získat víckrát hmyz do zahrady. Přeci proto, aby se dostal k bonusům, byť nebude akci tečení vody hrát tak často. Nejvíc však na hře zaujmou rozličné druhy bodování. Bez všech těch možností by to byla totiž jen nudná deskovka na sady. A právě to množství bodovacích cest i dobírání zdrojů (komponentů z insertu) může být pro postarší a sváteční hráče až zahlcující.

Což nás přivádí k produkci, která je v konečném důsledků přehnaná a nedodělaná. Držák na nářadí nefunguje a kartonové nářadí v plastové vaně padá díky špatně uzpůsobenému kartonovému držáku. Květináče nejsou o moc lepší, ale aspoň disponují otvory pro jednotlivé lopatky a hrábě, takže to jakž takž drží podle představ tvůrců.

Pergola zdroj: Vlastní foto autora

Třídílné desky hráče jsou k sobě pouze přiložené, proč není přítomný puzzle zámek? A sklenice s medem se vlastně ani na vymezené místo na lavičce v zahradě nevejdou. Ano, stačí je posunout, je to jen otázka ilustrace. Ale je to jeden z několika rozporů mezi nákladností produkce a zřejmými chybami, kterým šlo snadno předejít.

Když je zahrada nečekaná dřina

Hlava se však zavaří hned po rozbalení krabice. Příprava hry trvá tak dvě hodiny – delší pravidla, spousta barevných součástek a vylupování kartonu. Všechna ta barevnost bije do očí a je potřeba se zorientovat. Abyste mohli hrát, musíte vše roztřídit, jenomže chybí praktický návod, jak na to. Uvnitř víka se podíváte, jak seskládat insert a desky, v návodu je na malém obrázku vidět insert plný komponentů, leč je špatně viditelný a nakonec zjistíte, že vám se všemi žetony stejně nepomůže. Takže místo abyste rychle naskočili do hry, trávíte svůj volný čas trízením.

Co se týká pravidel, tak po prvotních nejasných instrukcích ohledně úpravy množství nářadí podle počtu hráčů obrátíte list a vše jde jako po másle. Nicméně po rozčílení s insertem byste nejasnosti s nářadím nejradši vyřešili tak, že motykou rozsekáte pergolu. Vše vám docvakne až později díky přehledovému listu na poslední straně. Naštěstí se vše v dobré obrátí a vy uvnitř sešitu pravidel najdete opravdu dobře popsané koncepty propojených rostlin a zvířat, následně akce a v závěru i solitérní variantu s tabulkou výzev.

Pergola zdroj: Vlastní foto autora

Mimochodem sólo hrajete bez jakékoliv automy, přesto šlo ty dva odstavce napsat srozumitelněji. Ve svém tahu si zkrátka vybíráte ze čtyř kusů nářadí, následně jako svůj vlastní zlomyslný soused odhodíte z nabídky sousedící nářadí ze stejné půlky destičky nářadí. Poté nabídku dvou zbývajících nářadí posunete a doplníte. V rámci výzev překonáváte dva tabulkové soupeře, jejichž skóre se pohybuje mezi 90 a 110 body, což je přesně to rozmezí, kde obvykle končí i hráči. 

Sečteno, podtrženo, Pergola je hrou nejpozději od 10 let, přístupnou každému. Sice je tady změť mnoha žetonů, ale akce jsou prosté a přehled o kombinování žetonů a typech bodování vidí každý hráč před sebou na bodovací desce. Téma rozvoje zahrady Pergola přibližuje opravdu pěkně, bohatě a uspokojivě, jen škoda že žába nežere hmyz a čtyři druhy nářadí se neliší – nejsou spojené s jinou strategií či kombinováním zdrojů.

A i přes bohatě vypadající produkci hru seženete pod tisícovku. Takže pokud si chcete doma hravě pěstovat svůj malý ráj na zemi, pak Pergola je asi první velkou zahradnickou hrou, která to umožňuje, byť pro absenci složitějších a chytřejších mechanismů vám nemusí vydržet na příliš mnoho partií. 

Název:
Pergola
Počet hráčů:
1-4
Herní doba:
45-60 min.
Čeština:
ano
Věk:
10+
Detail hry

Verdikt:

Jednoduchá hra postavená na párování a zisku nových zdrojů oplývá bohatou produkcí v kartonu i ve dřevě, kde nechybí insert na míru. Co však chybí, je návod k uložení komponent. Hra zpracováním i lehkostí ústředních mechanismů dobře navozuje atmosféru klidného koutu bujícího za domkem. Solitérní mód je shodný s hrou více hráčů, kdy se snažíte překonat určité skóre a zároveň splnit výzvu. Nevyzpytatelnou interakci a škození zde ale opravdu nenajdete, takže pokud bažíte po příjemné rodinné hře, která krásně vypadá a má fajnové přírodní téma, Pergola vás příjemně ochladí ve svéms tínu.

Nejnovější články