Na podzim loňského roku jsme se podívali na zoubek opičky v prvním titulu nové řady LEGO her. Opičí palác mě zaujal, proto jsem se záhy začal těšit na další novinku řady. V Brick Like This! se staví též, ale již to není o taktice a budování jednoho velkého ústředního objektu. V počinu Luca Belliniho, spoluautora Pakalu, hráči závodí v tom, kdo první postaví objekt o 5 až 8 kostičkách. Najde se tu i kooperativní varianta, o tom však až později.
Nová stavitelská hra přináší 48 kostiček, 92 úkolových karet tvarů po 5-6-7-8 kostičkách, 20 karet výzev a jedny přesýpací hodiny. Hru opět nejprve přinesly Dotted Games, aby se následně u nás lokalizace chopilo Asmodee Czech Republic.
Poslouchej mě a vyhrajeme!
Představme si nyní hlavní z možných způsobu, jak hrát Brick Like This!, v němž proti sobě hraje až 8 hráčů ve dvoučlenných týmech. Instruktor slovy popisuje svému parťákovi, jak má postavit model na základě siluety z úkolové karty. Stavitel se pak snaží si toto zadání představit a zhmotnit ho. Herní plochu tvoří čtyři balíčky karet, 30 sekundové přesýpačky a kostičky lega čekající na šikovné prsty.
Nejprve si instruktor každého týmu vezme vrchní kartu z libovolného balíčku a jakmile tak učiní i poslední, odstartuje závod. Všichni instruktoři si otočí a prohlédnou své karty a začnou chrlit pokyny pro své stavitele – které kostičky si z nabídky mají vzít a jak to seskládat do sebe. Když si první tým myslí, že má splněno, vykřikne: „Hotovo!“ a otočí přesýpací hodiny pro zvýšení tlaku na své soupeře.
Po 30 sekundách je po všem a teprve nyní smí týmy zkontrolovat svou přesnost. Úspěšní si kartu zadání ponechají, neboť úroveň její obtížnosti značí i obnos získaných bodů. Neúspěšní kartu odhodí a připraví se na další kolo. Kdo má po 6 kolech nejvíc bodů, může si pro radost zachrastit kostičkami.
Můžeme hrát i jinak!
Pokud jste se sešli pouze ve 2 či 3 hráčích, je načase vyzkoušet rodinnou kooperativní variantu, v níž hrajete proti času. Přesýpačky dáte stranou a na hodinách si začnete dopočítávat 10 minut. Kolik bodů se vám za tu dobu podaří získat? Hrajete-li 3, jeden instruuje, druhý staví a třetí se dívá. Přesně takový postup aplikujete i na jeden z týmu ve hře 5 či 7 hráčů.
Pokud hrajete s malými dětmi, můžete jim partii zjednodušit rozhodnutím, že budou hrát pouze s kartičkami úkolů o 5 či 6 kostkách. Na těch pětkových je totiž vidět nejen jednolitá silueta objektu, ale i tvar jednotlivých kostiček. A podle dětské varianty je možné to zlehčit ještě tím, že dětští hráči dostanou extra kostičku k odměřování velikosti zobrazených dílků siluety.
Naopak složitější a zajímavější partii slibuje zapojení karet výzev. Na počátku každého kola se odhalí společná výzva a teprve poté si hráči vybírají úkolové karty. A právě těchto 20 karet výzev umí z lehkého hlavolamu udělat opravdu zábavnou hru!
Co takhle stavět bez palců, s překříženými prsty či poslepu? Jak si poradí instruktor bez možnosti napovídat předložkou „na“, užívat čísla, názvy barev či bez možnosti koukat svému staviteli pod ruce? A co když je model potřeba postavit tak, aby obsahoval maximálně 4 barvy, nebo naopak barev více? To vše tu je a ve více týmech klidnou stavěnou zpestří právě i bojem stavitelů o dílky konkrétních barev na pokyn instruktorů.
Dáme ještě jednu?
Hra Brick Like This! přišla v menší než poloviční krabici oproti Opičímu paláci. Vizuál hlásal podobnost knížce LEGO - Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě a po nějaké akci a barevnosti her z řad dřívějších deskoherních pokusů ani památky. Jaké to bude? Není to moc málo?
Tak jsem krabici rozdělal, během 5 minut se zorientoval a šli jsme hned hrát. Rozbalili jsme pytlík s kostičkami a najednou to začalo hrát barvami. Abych to neprotahoval, hra se mi nakonec líbila. Její podstata je shodná se zadáváním a skládáním tangramů. Potěšil mě ohled na malé stavitele v podobě oddělených kostiček v siluetě i to, že přestože i osmičkové karty zkušený LEGO stavitel či tangramista vyšvihne během minuty, i on ve spěchu může tu a tam udělat chybku, nespočítá-li si jako první dílky, které jeho oko vidí.
A to se bavíme o skládání jen tak pro zábavu, kdy stavitel vidí na siluetu zadání. Ovšem partie, v níž stavitel naslouchá pokynům instruktora, je mnohem pekelnější a na své si přijdou nejen zrak a zručnost, ale i představivost, abstraktní myšlení a pregnantní definování. Karty výzvy to pak celé správně zpestřují, když například instruktor nesmí mluvit ani ukazovat prstem.
Díky tomu, že je hra postavená na vyjadřovacích schopnostech a vlastně i prostorové představivosti, si ji užijí jednoduše všichni. Navíc ve volných chvílích ji doporučuji nechat dětem ve věku 3 až 5 let k hraní a zkoumání. Právě tím si onu představivost, měřítko a souvislosti rozvinou. Siluety na kartách jsou totiž v reálné velikosti, takže přiložením objektu na kartu lze snadno porovnat, zda vše lícuje.
Pokud vás tedy minula velká rodinná stavitelská hra Creationary z roku 2009, pak neuděláte chybu s napovídací novinkou Brick Like This! A pokud hledáte o krapet složitější přímé stavění s trochou taktiky, poohlédněte se po zmiňovaném Opičím paláci.