Trénink paměti – recenze herních pomůcek pro seniory
Recenze zdroj: Vlastní foto autora

Trénink paměti – recenze herních pomůcek pro seniory

16. 7. 2025 17:00 | Deskovky | autor: Radek Rath Malý |

Přelom května a června se nenesl pouze ve znamení Dne dětí. Přestože na ně v Dinu pamatovali též a my si nedávno představili Farmu, Safari a Vybiku, dnes si povíme o nové řadě pro nejstarší. Právě s koncem května v Dinu naskladnili pět prvních produktů z nové řady Trénink paměti.

Ta je dle slov firmy navržená pro seniory, jejich pečovatele a rodiny, s nimiž mohou pamětníci ztrácející mentální elán trénovat zábavnou formou paměť a kognitivní schopnosti. To vše ve spolupráci s Renatou Prokešovou, zakladatelkou a ředitelkou portálu Gaudes.

Co tréninková řada obsahuje? Maxi Člověče, nezlob se, karty na Canastu upravené pro lidi s horším hmatem a zrakem, vyprávěcí a doplňovací Karty pro procvičení paměti a v neposlední řadě dva druhy pexesa. Tak se na to pojďme podívat zblízka!

Karty pro procvičení paměti

Trénink paměti – Vyprávěcí karty zdroj: Vlastní foto autora

Ze všech pěti produktů mě tyto karty zaujaly nejvíce. Jelikož mám zkušenost s péčí v domově o seniory, dobře si pamatuji, jak jsme si dříve, s cílem udržet je mentálně fit, sami vymýšleli pomůcky a hry na procvičování slov, situací či hráli na odebírání předmětů z obsahu dříve odhalené krabice. A právě taková všelijaká cvičení najdete na kartách tří obtížností navržených Oli Macháčovou.

Celkem 64 velkých karet s úkoly na líci a příkladovými řešeními na rubu procvičí vaši paměť, představivost i orientaci v prostoru, slovní zásobu či postřeh. Zdají se být vhodným nástrojem i pro lidi trpící demencí a kognitivními poruchami. Karty jsou skutečně inspirativní, a tak podle jejich vzorů je snadné si doma vymyslet další úkoly a cvičení, přestože jich je zde požehnaně. Karty jsou na rozdíl od ostatních výrobků pouze v české variantě, ovšem v Dinu mysleli i na slovenské seniory a vydali pro ně vlastní jazykovou verzi.

Pexesem nezarmoutíš

A jelikož pravidelný trénink paměti vede ke zlepšení mentálního zdraví, orientace i komunikace, je možné se pustit i do jednoho ze dvou nových pexes. Ta procvičí vaše soustředění a trochu i logické myšlení a vědomosti. První variantou je obrázkové pexeso s předměty, v němž je za úkol najít související dvojice, jakými mohou být pletací jehlice a klubko bavlny či nůž a vidlička.

Ve druhé variantě zaměřené na světové památky hráči hledají obrázek a jeho správný popisek. Párování usnadňuje i společná barva na dvojicích. V obou případech se hraje pouze s 24 kartičkami z pevného kartonu, a tak není třeba se obávat přehlcení.

Trénink paměti – Pexeso zdroj: Vlastní foto autora

S kartičkami je možné zacházet dle fantazie i jinak, nicméně návod nabízí variantu párování logických dvojic z odhalených kartiček pro ty, kteří by pexeso již nezvládli. Pro ty, kteří by naopak pro ztížení uvažovali obě pexesa spojit, mám informaci, že se liší barvou rubu. Ovšem jak trénink pojmete, je zcela na vás.

Stará dobrá Canasta

Řadu doplňuje i přiblížení starých známých her těm, kteří se již nemohou zcela spolehnout na svou dřívější brysknost. Canastové karty jsou standardní velikosti, ovšem se zmenšeným ústředním obrázkem. Ten ustupuje naopak zvětšeným symbolům karet v jejich rozích, aby hned každý věděl, co drží na ruce či co soupeř právě vyložil před sebe.

Součástí nejsou papírová pravidla, ale karta s QR kódem vedoucím na produktovou stránku Canasty. V tamním dokumentu najdete pravidla na Canastu, Žolíky, Texas Hold'em Poker a Bridge.

Trénink paměti – Canasta zdroj: Vlastní foto autora

Kdo by se zlobil

Maxi Člověče, nezlob se přichází v dřevěném hávu se zvětšeným herním plánem i figurkami. Je tak vhodné pro kohokoliv se zhoršenou motorikou. Dvouvrstvý skládací herní plán nabízí zapuštěná políčka, velké dřevěné figurky padnou dobře do ruky a hrací kostka má hranu 25 mm (běžné šestistěnky jsou o hraně velké 12 mm či 16 mm).

Přestože většina deskovkářků tuto hru z dětství proklíná, je dobré si uvědomit, že pro malé děti a staré lidi může být vhodnou pomůckou. Přeci jen se v ní vedle motoriky trénuje i počítání a trochu i to logické myšlení.

Chvályhodná řada her

Závěrem mohu zhodnotit, že jsem rád, že se někdo touto cestou vydal i mezi deskoherními firmami, které se na speciální péči o kohokoliv ze své podstaty nezaměřují. Produkty skutečně pomáhají aktivizaci seniorů, což si výrobce vytkl za cíl. Cenově jsou čtyři z pěti pomůcek zcela dostupné – Canasta kolem 130 Kč, pexesa kolem 230 Kč a Karty pro procvičení paměti kolem 260 Kč.

Jediným, co vyčnívá, je Maxi Člověče, nezlob se. Bez ohledu na nákladnější herní plán a vše vyvedené ve dřevě, hra stojí zhruba 870 Kč, což na to, co nabízí, není málo a jsem proto velmi zvědavý, jak se bude prodávat. Během mých návštěv místního centra se totiž dříve ukázalo, že ti schopnější senioři zvládnou obsluhovat i klasické Člověče, zatímco ti s velmi zhoršeným zrakem či pamětí a soustředěním si neškrtnou ani u větších figurek (či karet).

Nicméně doufám, že se časem dočkáme dalších pomůcek pro naše bližní, kteří jsou na tom na štíru se svými šedými mozkovými buňkami. Těch prvních pět hodnotím kladně a jsem zvědavý, zda si další budeme na základě inspirace muset vymyslet sami, nebo se časem v Dinu urodí něco nového. 

Verdikt:

Trénink paměti je řada prozatím pěti produktů, které se zaměřují na seniory. Jejím vrcholem jsou všestranné Karty na procvičování paměti Oli Machačové, ale zaujmou i přítomné variace klasických her – pexesa, Canasty a Člověče, nezlob se. Hry plní svůj účel a procvičí motoriku, paměť, slovní zásobu i logiku a jejich existence ji jednoduše chvályhodná.

Nejnovější články