Proti faktu, že princezny potřebují prince a celý jejich život se točí kolem „vyvoleného“, bojuje třeba Disney už několik let. Vzpomeňme na ve své době sympaticky podvratné Ledové království, jež místo klasického princeznovského mustru razilo sesterskou lásku. V tom se zjevně i trochu zhlédl tým složený z José Gerarda Guerrera, Kevina Peláeze, Daniela Byrnea, Tirsa Virgóse a emancipovanou myšlenku promítl do karetky Princezny rebelky u nás vydané mladičkým vydavatelstvím Bohemian Games.
Emancipační pohádka
Pojednává o princeznovském plesu, kde se potkaly všechny oblíbené hrdinky. V jejich řadách nechybí Sněhurka, Malá mořská víla, Mulan nebo Šípková Růženka. Setkaly se, aby oslavily svou rebelskou nezávislost. Nechtějí se totiž provdat za dotěrného prince Krasoně, proto se neustále vyhýbají žádostem o ruku. Urputnost žadatelů je ale do nebe volající. Otrapové si nedají říct, takže se vetřeli i na ples.
Upřímně bych nečekal, že jednoduchá karetka bude tak moc tematická. Výše naznačené zasazení je skvěle přeložené do hratelnosti, kde herní principy vtipně variují tradiční pravidla a maximálně využívají pohádkovosti podpořené skvělými, trochu absurdními ilustracemi Alfreda Cácerese.
Tradiční šablona naopak
V zásadě jde o jednoduchou štychovku, která se značně inspiruje už 175 let starým Hearts. Karty jsou rozdělené do čtyř barev/typů očíslovaných od 1 do 12. Smícháte je dohromady a všechny rovnoměrně rozdělíte mezi hráče. Následně dojde na štychy dle klasických pravidel, kde začínající hráč určí typ a ostatní musí zahrát kartu stejné barvy. Pokud ji nemají, musí vyhodit jinou, ale tím většinou automaticky štych prohrají, protože zahrají tzv. „prázdný štych“. Člověk, co přišel s nejvyšší hodnotou karty startovní barvy, štych vyhrává.
Stejně jako ve zmíněném Hearts však platí, že se štychy obecně snažíte nevyhrávat. Součástí karet jsou totiž i princové se symbolem žádosti o ruku. Představují druh záporných bodů, tudíž hráč, který jich má na konci nejméně, vyhrává. V tomto ohledu je zvlášť nebezpečná karta žáby, která je ve skutečnosti zakletým princem a majiteli dává rovnou pět bodů.
Všichni se tedy snaží vytvořit takovou strategii, aby se jim povedlo vyhrát štychy bez princů. Též platí, že na začátku kola nelze zahrát kartu prince jako začínající. To umožní až prvotní vynesení tohoto typu v rámci „prázdného štychu“, tedy reakce na nevlastněnou vybranou barvu.
Kdo je tady ta nejkrásnější?
Aby Princezny rebelky nebyly s Hearts stejné 1:1, objevují se dodatečné modifikátory. Celé sezení se hraje na pět kol (během jednoho se odehrají všechny karty na ruce), přičemž v každém je aktivní jiná karta speciálního efektu. Mimo jiné udává směr a počet karet, které pošlete svému sousedovi po rozdání, ale především značně alternuje pravidla. Karta „Otrávené jablko“ zapříčiní, že „prázdný štych“ je vítězný, zatímco kvůli „After party“ musíte svou ruku rozdělit na dvě poloviny s tím, že nejdříve zahrajete jednu a až poté druhou.
Podobných karet je v základní hře 21 (plus 6 promo kusů) a jakmile si osvojíte základy, lze je libovolně míchat. To zaručuje skvělou variabilitu v každé partii, během nichž nevíte, co se na vás chystá. Úpravy jsou navíc dost významné, takže vám náhlá změna pravidel dokáže dost hodit vidle do plánů.
O to se též starají karty princezen. Každá z nich má unikátní dovednost, kterou můžete zahrát jednou během kola. Efekty se pohybují od možnosti rozhodování o zahajovací barvě až po přerozdělování hráčských balíčků. Jde o další „alternativní“ prvek oživující ozkoušené prvky a držící vás neustále v pozoru.
Oživení v každém kole
Díky všem těmto dodatečným efektům hra působí svěže a dokáže bavit po celou svou herní dobu pohybující se kolem 40 minut. Běžně by necelá hodina byla na podobný zážitek až příliš, ale právě díky pravidelným obměnám zvládá držet pozornost až do úplného konce.
Přestože jsou „zvláštnosti“ vítaným zpestřením, přichází i s jedním nešvarem. Jelikož se často mění pravidla, komplikuje se počítání karet a tvoření taktiky. Není to nemožné a po několika odehraných kolech zjistíte, že to stále dokážete. Rozhodně to ale hází malé klacky pod nohy těm, kteří se rádi pečlivě připravují. Na druhou stranu právě onen občas nastolený chaos a nutnost adaptace je součástí skvělé zábavy.
Princezny rebelky navíc skvěle fungují v libovolném počtu hráčů. Skrze jednoduchou úpravu počtu karet se stejného napětí dočkáte jak ve třech, tak i v šesti. Obecně sice nadále platí štychové pravidlo „čím více, tím lépe“, není to ale nutností.
Pár přešlapů
Výtky v tomto případě padají především na produkci. Princezny rebelky vypadají půvabně, ilustrace jsou skvělé a krabička je příjemně kompaktní a svým způsobem prémiová. Zamrzí ale, že karty barev mají v drtivé většině identickou ilustraci. Asi chápu, že to má pomoci s přehledností, kvůli zvolenému stylu kresby je nicméně nešťastné, že tu není více pohledných „obrázků“.
Též trochu zamrzí, že číselná hodnota se nachází jenom v levém rohu. Patřím mezi (asi) tu menšinu lidí, kteří si karty v ruce řadí tak, aby byla vidět pravá strana. Drží se mi lépe a mám díky tomu lepší přehled. To ale tady není možné a vy jste nucení je vždycky řadit s levou stranou odkrytou. Pro mnohé to asi problém není, ale věřím, že se najdou stejní jedinci, pro něž to je otrava.
Jinak mě ale další zvolený titul Bohemian Games potěšil a rovnou se zařadil do výčtu mých nejoblíbenějších štychovek. Plynulé „slití“ tématu s hratelností a opakovaná snaha překvapit tvoří moc příjemný prožitek, s nímž rádi vyplníte volný čas.