České Asmodee relativně nedávno začalo s oficiální podporou sběratelské karetní hry Star Wars: Unlimited, která má v obchodech aktuálně už čtvrtou edici Jump to the Lightspeed. Tu jsme díky společnosti představili společně s press kitem, který jsme rozbalili a důkladně prozkoumali ve videu, s čímž se pojila i naše soutěž.
Tu pro vás sice připravenou tentokrát nemáme, nicméně vydavatelství se začalo zaměřovat kromě běžných duelů i na herní režim Twin Suns, kde se mohou utkat až čtyři hráči najednou. A my jsme k tomu opět dostali speciální balík až po okraj naplněný doplňky právě pro Twin Suns.
Jak se to hraje?
Než si důkladně představíme jeho obsah, nejdříve vysvětlíme samotný herní režim. Do velké míry funguje podobně jako klasické hraní ve dvou, avšak existuje několik změn. Jednou z nich je způsob, jakým si sestavujete balíček. Nadále máte k dispozici jedinou základnu, ale musíte mít rovnou dva vůdce, kteří sdílejí aspekt Heroism (bílý) nebo Villainy (černý). Jinak ale může jít o libovolnou kombinaci.
Tím se dostanete k širšímu výběru karet, který je důležitý i kvůli tomu, že se s příchodem čtvrté edice ve Twin Suns navýšil i minimální počet karet v balíčku na 80 kusů (z původních 50). Zároveň v balíku můžete mít pouze jedinou kopii dané karty, čímž se umocňuje rozmanitost, kreativita a svým způsobem i zábava v náhodě.
V každém kole se podle iniciativy určí začínající hráč, od nějž se pokračuje ve směru hodinových ručiček. Pokud má hráč možnost zahrát libovolnou legální akci, musí tak udělat. Nemůže tah přeskočit. Zároveň k žetonu iniciativy se přidávají další dva – výbuch (blast) a plánování (plan). První po sebraní způsobí 1 poškození základně každého soupeře, zatímco díky druhému si můžete dobrat kartu a poté jednu z ruky vrátíte na spodek balíčku. Tradičně ale platí, že získání žetonu se rovná automatickému vynechání akcí pro zbytek akční fáze.
Partie pokračuje do chvíle, než se někomu povede zničit nepřátelskou základnu. Hráč, který způsobí toto zničení, si okamžitě vyléčí 5 životů. Pak se pokračuje do konce aktuální fáze, na jejímž konci se vyhodnotí vítěz, jímž se stane člověk s nejvyšším počtem životů. Obecně tak jde o dynamický zážitek, který navíc hezky podporuje interakční prvek mezi jednotlivci častokrát chybějící v tradičních duelech.
Pokud vás tento formát osloví, můžete si pořídit řadu doplňků od firmy Gamegenic, které vám jeho zážitek dodatečně vylepší. A jelikož jsme se k nim díky press kitu dostali, postupně si je představíme.
Twin Suns Deck Pod
Jedním z nich je luxusně vyhlížející krabička Twin Suns Deck Pod, kterou zvládnete pořídit do 900 korun. Jde o prémiové úložné místo v několika barevných provedeních (bílá, černá, modrá, žlutá, zelená, červená), které pojme až 100 karet ve dvojitém obalu. Po bocích naleznete dvě pouzdra na karty s UV ochranou, kam můžete vložit oba vaše leadery. Pouzdra lze oddělit a můžete je pohodlně využívat i při samotné hře.
V útrobách pak najdete vyhrazenou kapsu pro základnu, která je neustále připravená. Integrovanou zásuvku zase můžete využít ke vložení žetonů a jiných případných příslušenství. Machrovat lze i plně odnímatelnou klopou využívající silné magnety k bezpečnému i bytelnému uzavření. Každá barevná varianta navíc v sobě skrývá bonus v podobě unikátní základny ve speciální foilové úpravě.
Twin Suns Soft Crate
Pokud vás na luxusní provedení moc neužije a vystačíte si s efektivitou, můžete výše zmíněnou bytelnou krabičku vyměnit za levnější Twin Suns Soft Crate z polypropylenu za necelých 300 korun. Její funkčnost zůstává téměř stejná, takže opět pojme až 100 karet v dvojobalu. K tomu dostanete praktickou krabičku na žetony a opět 2 pouzdra s UV ochranou, oboje uložené v samostatném segmentu. Vhod může přijít i přiložený oddělovač, díky němuž si vyberete, jakému rozložení dáte přednost.
Battle Zone podložka
Nejdražším doplňkem k režimu Twin Suns, který vás vyjde na cca 1 300 korun, je vysloveně obří herní podložka. Ta svými rozměry 130 na 70 centimetrů pokryje skoro celý stůl, čímž se před vámi rozprostře vesmírné bojiště, kde nechybí bitevní křižníky a legendární Millennium Falcon. Na ilustraci najdete vyznačené zóny pro karty a hru až čtyř hráčů. Rozměry pomohou tomu, abyste měli vždy dostatek bezpečného prostoru pro karty i příslušenství, přičemž se nebudete s ostatními zbytečně pošťuchovat do loktů. Potěší i prošité okraje, protiskluzová zadní strana a tloušťka 3 milimetrů.
Damage Pad
Moc hezkým doplňkem, který nemusíte nutně využít jenom u Twin Suns, je Damage Pad za cenu levnější krabičky. Jde o prémiové počítadlo životů, do kterého zasunete obalenou kartu základny a její počet životů se dostane pod mechanismus, jímž můžete otáčet. Maximální hodnota je 49, což by mělo být plně dostatečné pro všechny partie.
Dostupné jsou dvě barevné varianty, kde bych osobně doporučil spíše černou, jelikož bílá působí levnějším dojmem. U nás však pravděpodobně dostanete jenom tu bílou. Zároveň si musím trochu postěžovat na otočný mechanismus, jelikož přetáčení čísel jde docela dost ztuha a většinou jsem si akorát rozhodil prostor přede mnou, v lepším případě mi karta se základnou vypadla.
Premium Tokens Pro
Poslední novinkou je rozšíření žetonů Premium Tokens Pro. V tomto balení najdete 40 akrylových žetonů, mezi nimiž jsou tradiční kusy pro zkušenosti, poškození, epické akce a štíty. Zároveň zde ale taky najdete nováčky v podobě žetonů pro plán a výbuch, přičemž asi budete mít radost i z vlastních žetonů pro sentinely (obranné jednotky, do nichž musíte útočit přednostně). Je ovšem třeba zmínit, že krabička neobsahuje všechno potřebné pro běžnou hru, takže se vyžadují i žetony z původní sady, která se už komplikovaně shání.
Kromě toho se v press kitu nacházelo šest dodatečných boosterů, které jsme si s chutí otevřeli. Bohužel, nebylo to moc úspěšné rozbalování a jedinou nalezenou kartou, která stojí za zmínku, je Nebula Ignition, což je navíc jedna z těch horších legendárních karet. Ale to už je kouzlo (nebo prokletí?) sběratelských karetních her.