Asmodee Czech Republic se před pár měsíci pustilo do poctivé podpory sběratelské karetní hry Star Wars: Unlimited. Kroky odstartovaly společně s vydáním již čtvrté edice Jump to the Lightspeed, kterou jsme si díky vydavateli a zaslání speciálního balíčku představili ve videu. Následně se hledáček přesunul k zábavnému režimu Twin Suns, jenž pojme až čtyři hráče. Ten jsme si společně s doplňky zase představili v tomto článku.
Čas nicméně raketově ubíhá, což znamená, že se rychle přiblížilo vydání dalšího setu. Ten nese název Legends of the Force a do hry přináší další hromadu novinek a produktů. A jelikož podpora je ze strany Asmodee Czech Republic ukázková, mohli jsme se těmito novinkami „prohrabat“ ještě před vydáním, které připadá na 11. července. Pojďme si tedy podrobněji představit novou edici, jejíž prerelease turnaje a akce již odstartovaly.
Síla vás provází!
Legends of the Force jsou dalším plnotučným setem, takže přináší 264 nových karet. Respektive vysloveně nových je 261, jelikož tři kusy (Wampa, Hunting Nexu a Guardian of the Whills) se vrací z minulých setů. Noví příchozí však otevírají další možnosti při tvorbě vašeho balíčku, jenž se může opět stát zase o kus silnějším.
Výběr klasicky pokrývá postavy, věci a události z celého hvězdného univerza, avšak důraz se tentokrát dává na známé Sithy i Jedie. Důležitou novinkou je přítomnost 15 karet zachycujících scény či postavy z rozšířeného Legends světa. Do něho obecně patří tvorba, která nespadá do oficiálního kánonu, případně v něm ještě nebyla potvrzená či vyvrácená. Jde třeba o digitální hry, komiksy a knihy.
Je to moc pěkný krok směrem k fanouškům, kteří si užijí hned několik svých oblíbenců. V balíčcích tak můžete najít třeba Dartha Revana ze Star Wars: Knight of the Old Republic, kterého doprovází Darth Malak ze stejné videohry. První může využít své světelné meče, zatímco druhého alespoň na chvíli zastoupí třeba droid HK-47. Na straně dobráků zase dochází k zakomponování profesí/tříd jednotlivých Jediů, mezi nimiž je Jedi Guardian, Jedi Consular, Jedi Knight a Jedi Sentinel.
Skryti ve stínech
Výše zmíněné novinky jsou čistě příběhové a vizuální. Součástí jsou ovšem i nové herní mechanismy, jež rozšíří strategické možnosti a Star Wars: Unlimited zase udělají trochu komplexnější. Jestli to je pro dobro věci či spíše naopak, to už nechám na vás.
Do hry míří třeba nový token The Force. Každý z hráčů může v jeden moment kontrolovat pouze jeden a vytvoří ho hromada efektů. Dokáží to dokonce i některé nové základny (třeba Jedi Temple nebo Shadowed Undercity), avšak za cenu sníženého maximálního počtu životů. Jakmile ho máte k dispozici, můžete ho utratit, čímž aktivujete plejádu nových schopností. Darth Maul tím třeba udělí poškození dvěma různým jednotkám.
K zahození ale – zdá se – nebude ani nové klíčové slovo Hidden. Jeho existence na jednotce zabraňuje tomu, aby na ni někdo zaútočil ve stejné fázi, kdy ji hráč zahrál na herní plán. Výjimku sice tvoří situace, kdyby daná jednotka získala slovo Sentinel, ale jinak je více než pravděpodobné, že provede alespoň jeden útok předtím, než ji soupeř vyřadí. Krásnou ukázkou toho je mladý Anakin Skywalker, který má při vyložení navíc i štít.
Trojitá dávka radosti?
A když už se tady řeší novinky přicházející do světa Star Wars: Unlimited, je třeba zmínit nový herní formát Trilogy. Ten funguje podobně jako oficiální duel, avšak má jednu velkou změnu – složit musíte tři balíčky. Pravidla pro jejich sestavení jsou obecně stejná, avšak rozdílem je, že limit na 3 kopie dané karty se aplikuje napříč všemi decky (jednu z nich ve všech třech, případně tři v jednom a žádnou v dalších dvou). Stejně tak každý balíček musí mít jinou základnu a velitele.
Následně se pustíte do hraní, které začíná fází zákazu. Oba hráči druhé straně představí své kombinace velitelů a základen. Ta pak vybere jednu z nich a balíček, k němuž patří, je zakázaný. Poté si oba hráči vyberou jeden ze dvou zbývajících a pustí se do klasického hraní. Pokud duel hráč vyhraje, vybraný deck dá na stranu a nemůže ho už znovu použít. Vzhledem k tomu, že formát pracuje s podmínkou „nejlepší ze tří“, je třeba vyhrát s oběma balíčky. Pokud prohrajete, můžete si opět vybrat, který z nich využijete pro další pokus.
Zní to jako zajímavá strategická bitva, která prozkouší váš um při sestavování kolekcí. Na druhou stranu to též prozkouší vaši peněženku, jelikož sestavit tři kompetitivní balíčky rozhodně nebude levnou legrací. Nicméně až budoucnost ukáže, o jak úspěšný formát půjde.
Náhodné tahání s lepšími šancemi
Teď už se ale posuňme k jednotlivým produktům. Většinu svých karet už tradičně získáte z boosterů složených ze 16 kusů karet (9 běžných, 3 neobvyklých, 1 vzácné či legendární, 1 velitele, 1 základny a 1 foilovky), v nichž se objevují i Hyperspace, Showcase či Hyperspace/Foil varianty. Zároveň od minulé edice platí, že na legendární kartu nově narazíte zhruba jednou za pět balíčků oproti dřívějšímu poměru jednou za osm.
Cena boosteru je 99 korun, ale koupíte i Booster Box s 24 balíčky, a to za cenu kolem 2 190 korun. Samozřejmě existují i Prerelease Boxy, které jsou uzpůsobené právě pro účastníky předběžných turnajů, případně předobjednávky. V jejich útrobách najdete 6 boosterů, krabičku, průvodce, promo verze Dartha Maula a Qui-Gon Jinna i počítadla zranění za 649 korun.
Návrat též hlásí Carbonite Boostery zaměřené především na sběratele. Skrývají se v nich varianty karet s unikátní estetickou úpravou, mezi nimiž jsou i exkluzivní Prestige varianty, některé z nich dokonce očíslované a vytištěné v opravdu limitovaném množství kusů. Vzhledem k unikátnosti karet je cena za jeden booster 579 korun, zatímco za box 12 boosterů dáte 5 990 korun.
V záři skryté hrozby
Důležitými novými produkty jsou ještě další dva Spotlight Decky. Jde o alternativu ke startovním sadám z prvních třech edic. Každý Spotlight má v sobě předpřipravený balíček s 50 kartami postaveným kolem jednoho z hrdinů. Záře reflektorů se dočkal Qui-Gon Jinn a Darth Maul. Rohatý záporák spoléhá spíše na zahlcující sílu, zatímco Qui-Gon počítá s tím, že své jednotky si může vrátit do ruky a zahraje je znovu.
Jak už je tradicí, oba balíčky v sobě rovněž skrývají unikátní startovní karty, které lze získat hlavně koupí těchto decků. U temné strany síly je to třeba Darth Sidious a loď Scimitar. Světlo zase operuje s mladým Obi-Wanem a stíhačkou třídy Aethersprite. Bonusem jsou ještě počítadla životů a jeden přiložený booster, vše za 549 korun.
Dodatečné pomůcky každého rytíře
Jestliže vám přijde, že těch nových produktů je nějak málo a vaše peněženka si zaslouží větší zátěž, nemusíte smutnit. Stále existuje společnost Gamegenic, která s každou edicí nabízí i plejádu doplňků, jimiž si svou sbírku rozšíříte o další příjemnosti. A my děkujeme Asmodee Czech Republic, že nám společně s boostery zaslalo i výběr z těchto novinek.
V prvé řadě jsou čtyři nové krabičky s prémiovými obaly. Díky nim si svou sbírku nejen zkrášlíte, ale rovněž ji ochráníte před vnějšími vlivy. Záda karet vám díky ilustracím nově bude zdobit už zmíněná dvojice Qui-Gon Jinn a Darth Maul, jíž doplňuje ještě Grogu, což je jedna z nových legendárních karet. Vody neutrální představuje čtvrtá verze s logem hry a černo-šedým vzorem.
Pro ochranu karet je samozřejmě obal málo, proto musíte mít místo, kam je dát a bezpečně je přenést. Od toho tady jsou cenově dostupné krabičky z polypropylenu. Do nich se pohodlně vejde celý váš dvojitě obalený balíček, stejně jako žetony a ukazatele, jež dáte do samostatné krabičky a vlastního šuplíku. Funkčně tu žádné změny oproti předchozím edicím nejsou, ale vnějšek vám budou nově zdobit buď titulní tváře edice, případně opět neutrální černo-šedý vzor s logem.
Když zrovna nebojujete, případně se na karty raději jenom díváte, možná padnou vhod další sběratelská alba, jež na svých 20 stránkách pojmou 360 dvojitě obalených karet skrze boční vkládání. Stabilitu zajistí stahující pásek a vzhled už tradičně dvojice postav ze Spotlight Decků či logo a neutrální pozadí.
Naopak během hraní možná budete rádi za další sadu podložek, které chrání karty, krabičky i žetony před ošoupáním a nečistotami přímo při hře, přičemž prošité okraje zajistí delší trvanlivost. A ano, opět půjde získat několik variant, přičemž Qui-Gon Jinn, Darth Maul a vyobrazení zvedání X-Wingu z bažiny nebudou mít herní zóny, zatímco verze s Baylanem a Shin Hati ano, stejně jako tradiční černo-šedý neutrál.
Pokud jste dočetli až na konec tohoto vyčerpávajícího představení, máte naše díky. A jako vždy děkujeme také Asmodee Czech Republic za poskytnutí produktů, bez nichž by tento text ani nevznikl.