Dopravní impérium – recenze minimalistického přepravního bolehlavu
Recenze zdroj: Vlastní foto autora

Dopravní impérium – recenze minimalistického přepravního bolehlavu

Název:
Dopravní impérium
Počet hráčů:
1-5
Herní doba:
60-90 min.
Čeština:
ano
Věk:
10+
Detail hry

9. 5. 2025 17:00 | Deskovky | autor: Ondřej Partl |

Už dlouho se mi nestalo, abych narazil na hru, která tak moc klame dělem. Cargo Empire, jež u nás menší vydavatelství BoardBros vydává pod názvem Dopravní impérium, působí jako přístupná mainstreamovka lákající na parádní krabici, myšlenku a něco, co obecně působí jako dospělejší/fantasy Jízdenky, prosím! Podobné srovnání by ovšem nemohlo být od pravdy více vzdálené. Tohle je poctivý bolehlav na dlouhé večery, jemuž stačí vyslovené minimum.

Klamání vagónem

Na samotný začátek jistě patří upozornění, že jestli hledáte jednoduchou zábavu, která vás uhrane přístupnými mechanismy, náhodou a hody kostek, s tím tady nepochodíte. Autorské duo Alexander Bogdanovsky a Pini Shekhter šlo cestou čistoty a svým způsobem i minimalismu. Ačkoliv ve hře naleznete větší množství mechanismů, všechny je pohání jediná akce, jíž je přeprava nákladu.

Ano, skutečně tady nebudete dělat nic jiného než přesouvat náklad dané barvy z nabídkového města do poptávkového. K tomu využíváte karty silniční, železniční a lodní přepravy, jež mají určité množství pohybů, podle nichž můžete překonávat jednotlivé vzdálenosti. Takže abyste mohli náklad přepravit, musíte nejen splňovat podmínku pro odpovídající barvu nákladu, ale rovněž mít dostatek karet a respektovat nastavená pravidla, jež zakazují objezdy. Vždycky musíte jet nejkratší možnou cestou!

Dopravní impérium zdroj: Vlastní foto autora

Jakmile přepravu vykonáte, odstraníte kostičku zboží a do cílového města umístíte jednu ze svých obchodních stanic. Těmito kroky pomalu roste vliv, budujete obchodní síť a tvoříte své vlastní Dopravní impérium. Jde o jednoduchou, leč vrstevnatou snahu, u které se ve spleti cest snažíte najít tu nejefektivnější s ohledem na zisk bodů skrze napojené systémy.

Bodování s úkolem

Jedním z nich jsou dlouhodobé úkoly. Na začátku sezení si vyberete jeden a postupně získáte klidně ještě několik. Máte tak unikátní cíle, jež máte sledovat. Můžete se snažit mít svou přítomnost (máte zde obchodní stanici) ve vysokém počtu přístavních měst, případně bodujete sady různých barev. Nebo aby došlo k hezkému opsání kruhu, bodujete samotný počet úkolů.

Dopravní impérium zdroj: Vlastní foto autora

Ačkoliv jsou úkoly důležité, nesmíte zapomínat ani na posun dřevěných figurek automobilu, vlaku a lodě. K němu dochází pod hlavní mapou na speciální stupnici, která nejdříve nabízí odměny v podobě dalších karet úkolů či dopravy, aby na konci skrývala slušný bodový obnos za každou figurku, která se v této části nachází.

Posun figurek spouští hraní zmíněných karet dopravy, přičemž vzdálenost ovlivňuje počet symbolů pohybu, ale rovněž skutečnost, jestli přepravujete z nabídkového či poptávkového města v aktuálně vyložené nabídce. Pokud ano, získáte další posun za každé z nich. Případně ještě můžete získat bonusový pohyb ve chvíli, kdy poptávkové město zvýší ideálním způsobem svou úroveň, k čemuž dojde ve chvíli, kdy na obou políčkách nabídky není zboží a obě pole poptávky jsou zaplněná stanicemi.

Dlouhé přemítání

Při přesunu na stupnici rovněž můžete narazit na speciální pole, které vám umožní vzít si kartu města nabídky k sobě. Tím se město stane vaším a pro potřeby vyhodnocení bonusových pohybů platí stejně, jako když se nacházelo v nabídce. Zároveň za každou takovou vlastněnou kartu získáte na konci hry pět bodů aneb další způsob, jak předehnat soupeře.

Tím posledním je vaše přítomnost ve městě třetí úrovně. Ta ve hře funguje jako finální forma, jež značí, že už takové město nenabízí zboží. Jestliže ale máte v takovém městě obchodní stanici, zase za něj dostanete body. Proto je vhodné chytře rozplánovat pohyby zboží, abyste mohli zabodovat, ale zároveň se vám nezavřely dodatečné možnosti.

V průběhu zhruba hodiny a půl dlouhé partie pak ti nejlepší berou ohled na všechny zmíněné podmínky, aby se dostali na vysoké bodové obnosy. Vzhledem ke spletitosti mapy a velkému množství možností však reálně není v silách jedince, aby vždy 100% našel nejlepší možnost. A pokud se o to bude snažit, stráví na tahu klidně desítky minut. Takže jestli máte v partě nějakého mozkouna, obrňte se trpělivostí.

Variabilita druhým jménem

Na druhou stranu právě ono vymýšlení, na němž stojí celý herní zážitek, patří k tomu nejsilnějšímu, co hra nabízí. Hledání, plánování a budování logistické sítě dokáže dělat velkou radost. A i když vám do toho občas protihráči mohou hodit vidle (spíše až ve větších počtech přísedících) zbytečně rychlým povýšením či obsazením vysněného města, vždy existuje pohodlná možnost adaptace. Zkrátka tu vždy vyhrává ten nejlepší stratég.

Dopravní impérium zdroj: Vlastní foto autora

Kdyby vás navíc začala nudit základní hra, můžete vyzkoušet jednu z několika herních variant. Dopravní impérium třeba nabízí pět rodů, které mají unikátní dovednosti, jež značně proměňují dynamiku i průběh. Akademické spolky Glatů umístěním svého erbu umožní přepravit kostičku jakéhokoliv zboží nehledě na barvu, zatímco Důlní kartel Lockrielů zamyká město pouze pro vás.

S těmito klany (i bez nich) se můžete vrhnout do druhé mapy zasazené na fantasy kontinent Dyorle, jež má rozdílné rozložení oproti Evropě a zároveň nabízí žetony spěchu sloužící jako dopravní uzly s bonusy, ale rovněž i omezeními.

Alternativní volba k mainstreamu

Variabilita je to příjemná a pojme různorodé množství lidí, od jejichž počtu se odvíjí i herní zážitek. Takže zatímco ve třech a čtyřech jde o soutěžní budování, ve dvou je to trochu klidnější. Navíc tvůrci do hry zakomponovali umělého protivníka (Špeditér), díky němuž si na své přijdou i sólisté, jež z plnohodnotného zážitku ztratí jen pramálo. Případně ho lze zakomponovat do hry ve dvou, abyste si duel trochu okořenili.

Pochvalu pak zaslouží i vizuální zpracování. Opět se nesmíte nechat zmást krabicí, jež svou parádně stylovou ilustrací evokuje trochu něco jiného, než co nakonec dostanete. Wen-Hsiu Lin šel stejně jako zbytek týmu cestou efektivity a minimalismu, kde se dává přednost funkčnosti a čistotě. To však neznamená, že by byl výsledek nepěkný. Jen prvoplánovou krásu obětuje za účelnost.

Současně je třeba pochválit český překlad. Nejen, že se povedlo čitelně a správně přeložit pravidla, což musel být vzhledem k jejich formě docela heroický výkon, ale rovněž příběhovou výplň. Jedinou výtku mám snad k nepřesnosti u jedné herní situace, a to ve chvíli, kdy je hráč nucený přeskočit svůj tah. Z pravidel není jasné, co se stane s obchodní věží, jež kromě jiného slouží jako ukazatel tahů.

Obecně mám tak z Dopravního impéria radost. Moc často se mi nestává, aby mě hra vysloveně překvapila, ale tady se to povedlo. Jde v podstatě o zajímavou gamifikaci logického rébusu, která se oproti jiným hrám soustředí vysloveně na jediný princip, kolem něhož staví celý herní zážitek. Mnohým to asi bude vadit, jiné to spíše znaví. Jestli ale máte rádi tyhle alternativní kusy, směle do plánování.

Název:
Dopravní impérium
Počet hráčů:
1-5
Herní doba:
60-90 min.
Čeština:
ano
Věk:
10+
Detail hry

Verdikt:

Brilantní ukázka toho, že k vrstevnatému zážitku někdy stačí opravdu málo, třeba jediná akce. Ačkoliv Dopravní impérium je spíše hlavolamem než vyslovenou hrou, příznivce hádanek, optimalizace a adaptace dokáže pojmout. Jde o „okrajovku“, která osloví nesmírně úzkou skupinu lidí. Hardcore hráče dokáže otrávit a nezkušené nudit. Pokud vám ale sedne, nabídne neotřelé doručování s mnoha variantami.

Nejnovější články