Číslo – recenze nenápadné, ale zábavné hry do rodiny i party
Recenze zdroj: Blackfire

Číslo – recenze nenápadné, ale zábavné hry do rodiny i party

Název:
Číslo
Počet hráčů:
3-5
Herní doba:
15 min.
Čeština:
ano
Věk:
8+
Detail hry

30. 5. 2023 17:00 | Deskovky | autor: Patrik Hajda |

Pokud jste před několika týdny zaznamenali tajuplný balíček, s nímž se na sociálních sítích pochlubila spousta českých novinářů a influencerů (nás nevyjímaje), tak jste nedlouho na to možná byli trochu zklamaní, že se za veškerým tím tajemnem skrývá malá krabička se strohou grafikou velmi prostého názvu Číslo.

I já jsem byl trochu překvapený, kolik humbuku se nadělá kolem hry, která obsahuje všeho všudy pět mazatelných fixek a deset destiček k popsání. Nicméně jsem odmítl být předpojatý a do první partie se vrhal s nadšením, protože už z kratičkých pravidel to znělo jako velmi originální nápad s nemalým potenciálem.

Číslo

Základem hry Číslo je skutečně číslo, a to konkrétně trojciferné a úplně jakékoliv od 000 po 999. To si každý ze tří až pěti hráčů v tajnosti napíše na svou destičku, aby se následně každý pochlubil svým „výmyslem“ ostatním hráčům.

Vytvořená čísla se seřadí od nejvyššího po nejnižší a začne ta pravá zábava, kdy každé postupně odshora dolů čelí nelehké zkoušce originality. Chcete-li za své číslo získat nějaké body, nesmí se v nižších číslech objevit žádná z vámi použitých číslic.

Je velmi lákavé jít rovnou po čísle 999, ale pokud některý z hráčů vytvoří například 589, tedy číslo obsahující devítku, je vaše číslo diskvalifikované. Takto se prověří každé číslo, ale vždy jen vůči číslům pod ním.

V pěti hráčích tak logicky nejvyšší číslo čelí čtyřem dalším číslům a jejich číslicím, druhé nejvyšší už jen třem a nejlepší to má ten s nejnižším číslem, který se žádného vyřazení nemusí obávat. Nicméně spokojit se s posledním místem asi nechcete.

Číslo 1 zdroj: Blackfire

Body

Vítězné body se totiž rovnají první číslici vašeho čísla, tedy v případě, že jste nebyli diskvalifikovaní. Pokud se vám poštěstí prosadit si číslo začínající devítkou, získáte nejvyšší možný počet bodů. Navíc hráč, jehož číslo je nejvyšší a platné, dostane body navíc. A v pátém kole jde opravdu do tuhého, protože se úspěšné body udělují dvakrát.

Číslo ale obsahuje ještě jeden velmi zajímavý prvek, který do partie vnáší ještě trochu více rozvahy. Pokud je vaše číslo úspěšné, tak přijdete o všechny jeho číslice! Takže onu devítku můžete zabodovat jenom jednou a poté už jí nemůžete ve svých budoucích číslech používat. A co hůř, nesmíte ji používat ani poté, co je součástí úspěšného čísla, ale ne na prvním místě, takže si dobře rozmyslíte, jestli ji vážně chcete použít třeba v 129...

Překvapivá hloubka

S tím se pojí překvapivě vrstevnatá strategie. Na jedné straně je tu veřejná informace o všech dostupných číslicích. V prvním kole může každý napsat skutečně cokoliv, ale později, jak si hráči vyškrtávají použité číslice a mají čím dál tím méně možností, už se dá lépe kalkulovat a vytvářet čísla, která mají větší šanci uspět.

Zároveň si musíte dobře rozmyslet, jaké číslo chcete obecně použít. Pokud vytvoříte číslo, v němž se jedna číslice třikrát opakuje, zásadně tím snížíte riziko vyřazení takového čísla, když je jeho slabinou jediná číslice. Ale stejně tak nejste velkou hrozbou pro ostatní. A platí to samozřejmě i obráceně.

Číslo 2 zdroj: Blackfire

Ostatně dobrou taktikou může být nemířit hned na vrchol, zvolit zlatou střední cestu, ale pojistit si ty nad sebou, tedy třeba již zmíněné 589. Ale co když někdo přijde s číslem 489? Neměli byste proto radši dát 567? Nebo 389? A co když…

Ano, takhle snadno se do toho zamotáte a takovým myšlenkám se neubráníte. O tom ostatně Číslo je. O snaze odhadnout soupeře, zkusit na ně nějaký blaf, vytipovat, jaké číslo je tak nezajímavé, že by se mu ostatní ani nepřiblížili. Číslo dostatečně vysoké, aby z něj vůbec byly nějaké body, ale zároveň ne tak vysoké, aby si na něm smlsli supi.

Finálové číslo

Jedna partie hry Číslo se skládá z pěti kol, po nichž si zapíšete body (bonusové body jsou i za počet číslic, které jste si vyškrtli a nemohli používat). Následně celou bodovací destičku smažete a střihnete si ještě jednou pět kol. Vítězem se stane hráč s nejvyšším součtem bodů (tyto body už se naštěstí s těmi nižšími ostatních hráčů neporovnávají a nevyřazují, ale zní to jako zábavná varianta, kterou snad budu někdy muset vyzkoušet).

Odehráno máte za nějakých 15 až 20 minut nehledě na počet hráčů a můžete jít dál nebo si dát repete. A za sebe musím říct, že jsem se u hry vždy skvěle bavil. Stačí jen přistoupit na fakt, že je neskutečně náhodná.

Číslo 3 zdroj: Blackfire

Ano, jak už jsem prozradil, má nějaký smysl odhadovat soupeře a pracovat s informacemi o číslicích, které hráči již nesmějí používat. Ale i tak prostě nijak neovlivníte, co si každý z hráčů usmyslí a zda vaše číslo přežije.

Rozhodne o tom náhoda. Nevíte, jak vysoko vaše číslo skončí, s kolika čísly se bude porovnávat. A já jsem s tím ok. Přestože moc neovlivním, kdo vyhraje, jsem si partie dokázal užít. Zažil jsem hry, v nichž jeden hráč čtyřikrát po sobě nezískal žádný bod, aby v další hře čtyřikrát po sobě uzmul první místo a bral mnohonásobně víc bodů než ostatní. Jednou byl frustrovaný, podruhé štěstím bez sebe.

Pro mě je proto Číslo takovou oddechovou hrou, kterou si rád dám jako filler mezi většími kousky, když se chci pobavit nad zajímavě vymyšlenou hrou, kterou zkrátka nesmíte brát moc vážně. Když budete, nevyhnete se frustraci, protože toho ve hře moc neovlivníte. Když nebudete, čeká vás jednoduchá, okamžitá zábava, která je schopná svými situacemi tu a tam i rozesmát.

Název:
Číslo
Počet hráčů:
3-5
Herní doba:
15 min.
Čeština:
ano
Věk:
8+
Detail hry

Verdikt:

Číslo je na první pohled nenápadná, ale překvapivě zábavná hra s čísly, kterou je nejlepší nebrat moc vážně. V takovém případě se u ní zabaví rodina i zkušenější hráči při touze odpočinout si od velkých náročných strategií. Pokud v ní ale budete chtít vyloženě vyhrávat, zjistíte, že to tak úplně není ve vaší režii a o úspěchu či neúspěchu tu v největší míře rozhoduje náhoda. Pokud jste s tím ok, budete se dobře bavit.

Nejnovější články