Zúčastnili jsme se křtu hry The Bell of Treason: 1938 Munich Crisis in Czechoslovakia od Petra Mojžíše
Novinka zdroj: Vlastní foto autora

Zúčastnili jsme se křtu hry The Bell of Treason: 1938 Munich Crisis in Czechoslovakia od Petra Mojžíše

3. 7. 2025 13:00 | Deskovky | autor: Radek Rath Malý |

V pondělí 16. června se nedaleko Švandova divadla ozývala stará swingová hudba a cinkot skleniček. V pražském Tvůrčím domě Elišky Peškové se sešli příznivci deskoherních válečných simulací a přátelé Petra Mojžíše při příležitosti křtu jeho hry The Bell of Treason: 1938 Munich Crisis in Czechoslovakia.

Ta letos konečně vyšla u amerických GMT Games díky programu P500. K realizaci nakonec došlo nejen díky předobjednávkám v počtu 659 kusů, ale i díky urychlení realizace Tonym Curtisem. Ten zakročil a podpořil vydání ve chvíli, kdy autor kvůli průtahům s tiskem zvažoval přejít k jinému vydavateli.

Duelovka, kterou si je možné zahrát i sólo, přibližuje existenční krizi, které čelí Československo v reakci na Hitlerovy územní požadavky. Jeden hráč představuje ideál snahy o obranu země, a to i bez spojenců a za každou cenu. Druhý hráč představuje historicky vítězný ideál souhlasu s postoupením území Sudet, aby se zabránilo krveprolití, a doufá, že Hitlerovy požadavky tím skončí.

Křest hry The Bell of Treason zdroj: Vlastní foto autora

Jan Plachý (vlevo) křtí hru The Bell of Treason autora Petra Mojžíše (vpravo).

Hra končí krátce po Mnichovské konferenci a nezabývá se tím, zda by pro Československo bylo správnou volbou se v roce 1938 bránit, ani zda by taková obrana mohla být v jakémkoli smyslu úspěšná. Jedná se o poměrně snadnou a rychlou deskovku řízenou kartami, kterou byste měli mít do hodin odehranou. V průběhu partie získáváte body za nabytí a udržení vlivu na správném místě ve správný čas. Vše směřuje do finále, kdy je potřeba přesvědčit prezidenta Beneše o tom, kterou cestu má pro svůj národ zvolit.

Na akci kromě mě jako host nechyběl ani náš další recenzent Jenda Plachý z podcastu V krabici, který si již s Petrem povídal v dubnovém videu natočeném při příležitosti realizovaného vydání mnichovské duelovky. Tentokrát Petr společně s Jendou pohovořili o tom, jak se od jednotlivých scénářů k Wing Leaderovi dostal k vývoji své vlastní první hry.

Křest hry The Bell of Treason zdroj: Vlastní foto autora

Petr Mojžíš kuchá svůj vlastní výtvor.

Nesmělo tomu chybět české téma, a jaké téma je pro náš národ palčivější a výstižnější než Mnichovská zrada? Kdysi navrženou ne zcela funkční hru schoval do šuplíku a až později ji oprášil, tentokrát již postavenou na mechanickém jádru od Marka Hermana. Herman v roce 2018 představil systém Final Crisis Games titulem z počátku americké občanské války s názvem Fort Sumter: The Secession Crisis, 1860-61.

Na tu v roce 2021 navázal Fred Serval hrou ze své domoviny Red Flag Over Paris, která hráče vrací do roku 1871 a zprostředkovává dvouměsíční intenzivní konfrontaci mezi komunardy a vládou ve Versailles během Pařížské komuny. A právě tento druhý díl inspiroval Petra Mojžíše k dodělání své hry, pro níž zvolil název evokující knihu historika P. E. Caqueta.

The Bell of Treason zdroj: Petr Mojžíš

Již v září 2021 Mojžíš hovořil o víceméně dodělané hře v rozhovoru s Petrem Čáslavou na Deskofobii. Jak nyní přiznal, netušil, kolik testování a drobných změn ho ještě čeká. Však právě tehdy se v pražských podnicích rozeběhlo rozsáhlé testování. Souběžně s ním už Petr začal pracovat na své další hře, tentokrát ze série Levy & Campaign.

Tento herní systém uvedl na scénu Volko Ruhnke v roce 2019 titulem Nevsky: Teutons and Rus in Collision 1240-1242. Petr Mojžíš se rozhodl mobilizaci vojsk představit v husitském hávu s názvem Žižka: Reformation and Crusade in Hussite Bohemia, 1420-1421.

Ke zdárnému celosvětovému vydání The Bell of Treason přispěl i vývojář Joe Dewhurst a grafik Tomasz Niedzinski a hru si bylo možné během křtu rovnou vyzkoušet. Jakmile skončilo úvodní povídání, již na stolech čekalo pět kopií hry vyzkoušení. Ale nemusíte smutnit, že jste se ke hře ještě nedostali.

Díky tuzemskému vydavateli Fox in the Box se jí totiž i u nás v češtině, pravděpodobně někdy na jaře 2026. A šeptá se, že by se své rodné češtiny mohl dočkat i Žižka, jehož testování právě finišuje a který by mohl do GMT Games tiskárny zamířit koncem letošního roku.

Nejnovější články