Máte námět či připomínku? Napište nám
Renesanční obchodní hra Tiletum od tvůrců Marco Polo a Tzolk'in vyjde v češtině
Novinka zdroj: Tlama Games

Renesanční obchodní hra Tiletum od tvůrců Marco Polo a Tzolk'in vyjde v češtině

27. 2. 2023 10:14 | Deskovky | autor: Ondřej Partl |

Obchodování není žádný med. Člověk v něm musí řešit velké množství věcí, nehledě na nepříjemné kontroly či tvrdou konkurenci. Jak ale taková aktivita vypadala v dobách renesanční Evropy? Jaké strasti a slasti taková doba přináší? A byla to zábava? Na tyto i jiné otázky vám svědomitě odpoví chystaná novinka Tiletum, která sklízela ovace v Essenu a stojí za ní dvojice Daniele Tascini a Simone Luciani, tedy tvůrci her jako Tzolk'in: Mayský kalendář a Marco Polo. A díky Tlama Games vyjde u nás i s přeloženými pravidly a sólovými kartami (zbytek je jazykově nezávislý).

Jak už bylo naznačeno, hlavní rolí 1 až 4 hráčů bude obchodování v roli kupců, kteří cestují renesanční Evropou, a to od Benátek až po Vlámsko. Na této cestě ale navštíví i různá další města, kde se pokusí získat obchodní smlouvy na vlnu a železo, jenž jsou doplněné ještě o sbírky erbů.

Sběr surovin a plnění smluv jim následně umožní další aktivity, jako je investice do stavby katedrál, získávání přízně u vysoko postavených šlechtických rodů a také využívání služeb významných osob. Kromě toho se ještě půjde účastnit významných trhů, na nichž se uzavírají ty nejdůležitější smlouvy. Postupně tak hráči budou získávat prestiž a pokusí se stát tím nejlepším renesančním obchodníkem. To zhruba na poli dvou hodin.

Pro tyto úkony ale budou klíčové kostky, které ve hře zastupují dvě funkce – získáváte skrze ně zdroje, ale také s jejich pomocí provádíte jednotlivé akce. V každém kole se hodí určitým počtem kostek, kdy ve svém tahu si jednu z nich vyberete a podle toho získáte zdroje a provedete akci. To obnáší jistý prvek rozmýšlení, jelikož čím méně zdrojů získáte, tím silnější akci provedete a naopak.

Do renesanční Evropy se v české verzi hry Tiletum vydáte už v dubnu.

Nejnovější články